Koła pasowe klinowe i zębate

KOŁA PASOWE KLINOWE I ZĘBATE

Screenshot_33

Koła pasowe wykonane są standardowo z otworem technologicznym przeznaczonym do dalszej obróbki, bądź też do mocowania za pomocą tulei Taper-Lock z rowkiem wpustowym.

Oczywiście w naszym asortymencie nie mogło zabraknąć kół pasowych klinowych przeznaczonych do napędów na pasach klinowych. Takie rozwiązanie jest powszechnie spotykane w maszynach przemysłowych i rolniczych. Koła pasowe klinowe są idealnie wyważone i gotowe do montażu. Powstają w zautomatyzowanym procesie produkcji, dlatego są wykonane z niezawodną dokładnością.

ZUŻYCIE PASOWYCH KÓŁ ZĘBATYCH

Pasowe koła zębate to elementy szczególnie narażone na zużycie. Właśnie dlatego warto sięgać po rozwiązania najwyższej jakości, dzięki czemu nawet najbardziej intensywna eksploatacja nie prowadzi do aż tak szybkiej degradacji wspomnianych podzespołów. Jednym z aspektów, który szczególnie wpływa na zużycie pasowych kół zębatych, jest sam kształt pasa oraz kół, a także powiązany z nimi parametr określany mianem równoległości wałów. Specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem to właśnie w sprzężeniu kształtowym dostrzegali główny czynnik destrukcyjny.

 Najnowsze obserwacje i badania wskazują jednak, że równie poważny, jeśli nie większy wpływ na wspomniany stan rzeczy, mają sprzężenia cierno-kształtowe. To istotna wskazówka, dzięki której możliwe jest projektowanie komponentów o znacznie większej wytrzymałości, co z kolei przekłada się nie tylko na sprawność maszyn, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ich operatorów.

Projektując pasowe koła zębate, szczególną wagę przykładamy to wykroju i kształtu samych zębów. To parametr, który pozwala zminimalizować zbędne tarcia, które w konsekwencji i po wielu godzinach pracy doprowadzić mogą do zniszczenia elementów. Innym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, produkując pasowe koła zębate, jest wytrzymałość materiałów, z których tworzymy komponenty. Warto bowiem podkreślić, że w zależności od zastosowanego materiału, żywotność elementów może znacząco się różnić. Jako przykład może posłużyć koło wykonane z aluminium, które zapewnia bezawaryjną pracę podczas około dziesięciu tysięcy godzin przy prędkości 1450 obrotów na minutę. Po tym czasie na powierzchni koła zaczynają pojawiać się odkształcenia oraz rysy.

Wykonujemy koła pasowe: pod pasy płaskie, zębate lub klinowe.

Parametry kół pasowych pod paski zębate:
 • podziałka: T5, T10, AT5, AT10, HDT 3M, HTD 8M, HTD 14M,
 • średnica zewnętrzna koła pasowego zębatego: do 520mm,
 • otwór koła może być: gładki, z kanałkiem pod wpust lub z wielowypustem,
 • koła mogą posiadać boczne flansze (pierścienie zabezpieczające),
 • koła mogą być wykonane ze: stali, żeliwa, aluminium, tworzywa, itp. w zależności od wymagań i potrzeb.
Parametry kół pasowych pod paski klinowe:
 • przekrój paska: SPA, SPB,
 • średnica zewnętrzna koła pasowego zębatego: do 500mm,
 • otwór koła może być: gładki, z kanałkiem pod wpust lub z wielowypustem,
 • koła mogą być wykonane ze: stali, żeliwa, aluminium, tworzywa, itp. w zależności od wymagań i potrzeb.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu jednego dnia roboczego.

  Telefon:

  +48 221 228 646

  Adres:

  ul. Warsa i Sawy 11E, 05-840 , Domaniew